Zapobieganie ciąży to nie tylko metody stosowane przed stosunkiem, ale także tzw. „plan B”, czyli metody niedopuszczające do zapłodnienia już po tym, jak doszło do stosunku bez zabezpieczeń. Jeśli chcemy zdecydować się na taką metodę po wcześniejszej „chwili spontaniczności” musimy pamiętać, że kluczowe znaczenie w przypadku antykoncepcji po stosunku ma czas. Do najpopularniejszej metody „po” należą pigułki. Na polskim rynku dominują trzy preparaty, z których możemy skorzystać. W tym przypadku efekt antykoncepcyjny będzie najlepszy w 72 godzin od stosunku.

Decyzję o przyjęciu preparatu trzeba jednak podjąć nieco wcześniej. Powodem jest konieczność uzyskania recepty od lekarza. Warto przy tym pamiętać, że receptę może wypisać nie tylko ginekolog, ale każdy lekarz, nawet lekarz weterynarii.

Metody „po” nie należy stosować jako stałego sposobu na zapobieganie ciąży. Środki tego typu są też nazywane środkami wczesnoporonnymi i mają większy wpływ na organizm, niż pigułki lub plastry antykoncepcyjne stosowane przed stosunkiem.

preparatem wydłużającym działanei serotoniny jest Seroxat 20mg, który jest stosowany przy depresji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antykoncepcja

Właściwe środki prewencyjne