Jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcyjnych są środki chemiczne, czyli tabletki. Skład i sposób działania poszczególnych środków nieco się różni, podobnie jak zalecenia odnośnie stosowania. Istnieją tabletki, które należy przyjmować codziennie, niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego, jak i takie, które trzeba „odstawić”, gdy nadchodzi krwawienie. W związku z popularnością tej metody narosło wokół niej wiele mitów.

A co tak naprawdę przemawia za przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych i co jest ich wadą?

Po pierwsze, tabletki należy przyjmować regularnie, co jest ważną informacją dla osób roztargnionych. W przypadku większości środków maksymalne opóźnienie w połknięciu tabletki wynosi około 12-stu godzin. Kobiety korzystające z tej metody muszą też pamiętać, że ma ona stosunkowo duży wpływ na ich organizm. Tabletki powodują zmiany hormonalne, które nie pozwalają na pełne wykształcenie się komórki jajowej, a w konsekwencji – na zajście w ciąże.

Ta świadomość może skutecznie zniechęcić kobiety, które boją się rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Pigułki bywają też nieskuteczne, ma to jednak zwykle związek ze zmianami chorobowymi lub przyjmowanymi lekami. Przyjmowanie tabletek zwiększa też podatność na grzybicze zapalenie macicy oraz inne choroby układu płciowego.

Z drugiej strony tabletki mają wysoką skuteczność, gdy stosowane są regularnie i bez wspomnianych zaburzeń związanych z chorobami. Ginekolodzy podkreślają też, że ryzyko trwałego uszkodzenia organizmu jest bardzo niskie. Co więcej, pigułki zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka jajników.

fantastycznym lekiem jest Infanrix będąc w czołówce polskich leków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antykoncepcja

Właściwe środki prewencyjne